Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
+1 vote
203 views
in Linear Programming by (25.6k points)
A Man has 1500 to purchase rice and wheat. A bag of rice and a bag of wheat cost 180 and 120 respectively. He has a storage capacity of 10 bags only. He earns a profit or 11 and 8 per bag of rice and wheat respectively. How many bags of each must he buy to make maximum profit?

Please log in or register to answer this question.

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

Categories

...