Use app×
QUIZARD
QUIZARD
JEE MAIN 2026 Crash Course
NEET 2026 Crash Course
CLASS 12 FOUNDATION COURSE
CLASS 10 FOUNDATION COURSE
CLASS 9 FOUNDATION COURSE
CLASS 8 FOUNDATION COURSE
0 votes
536 views
in Algebra by (237k points)
closed by
The cost of two dozen apples and three dozen bananas is Rs. 136. The cost of 5 dozen bananas and one dozen apples is Rs. 110. What is the price of one dozen bananas?
1. Rs. 16
2. Rs. 18
3. Rs. 20
4. None of these

1 Answer

0 votes
by (239k points)
selected by
 
Best answer
Correct Answer - Option 4 : None of these

Given:

The cost of two dozen apples and three dozen bananas = Rs. 136,

The cost of 5 dozens bananas and one dozen apples = Rs. 110

Calculation:

Let the price of the apples per dozen be Rs. X,

And the price of the bananas per dozen be Rs. Y

⇒ 2×X + 3×Y = Rs. 136      ---- (1)

⇒ 5×Y + 1×X = Rs. 110      ---- (2)

Now, multiply (2) by 2 and subtract (1) from it

⇒ (10Y + 2X = Rs. 220) – (2X + 3Y = Rs. 136)

⇒ 7×Y = 84

⇒ Y = Rs. 12

∴ Cost of one dozen bananas is Rs. 12

Welcome to Sarthaks eConnect: A unique platform where students can interact with teachers/experts/students to get solutions to their queries. Students (upto class 10+2) preparing for All Government Exams, CBSE Board Exam, ICSE Board Exam, State Board Exam, JEE (Mains+Advance) and NEET can ask questions from any subject and get quick answers by subject teachers/ experts/mentors/students.

...